O Akademii

 

Akademia Talentów – projekt edukacyjny dla młodych mieszkańców Milanówka!

Akademia Talentów czyli rodzaj uniwersytetu dziecięcego, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, ruszyła 14 października 2017 r. W uruchomienie projektu oprócz nas zaangażowali się rodzice z milanowskich szkół podstawowych oraz stowarzyszenie „Stospotkań” a także biblioteczni wolontariusze. Akademia Talentów adresowana jest do dzieci oraz młodzieży z milanowskich szkół. Celem akademii jest wzmacnianie i rozwój talentów wśród młodych mieszkańców naszego miasta.

 

Co zrealizowaliśmy?

 14.10.2017 r. zaprosiliśmy na wykład pod tytułem „Czego nie wiecie o dinozaurach” i pokaz naukowy „Odlotowe powietrze” a także warsztat z lustrami. W listopadzie 2017 r. zaproponowaliśmy wykład „Żyć i przeżyć – rośliny”, w grudniu 2017 r. dzieci dowiedziały się czym są fraktale, a w lutym 2018 r. uczestniczyły w wykładzie pod tytułem „5 barw z jednego roztworu. Marcowy wykład dotyczył zjawisk optycznych obecnych wokół nas.

Kolejny wykład poprowadził Karol Wójcicki, który jest jednym z bardziej znanych młodych astronomów. Zabrał nas w podróż do gwiazd i na Islandię gdzie przez dłuższy czas przebywał obserwując zorzę polarną. We wrześniu 2018 roku zaprosiliśmy studentów na Piknik Naukowy z Akademią Talentów. Podczas tego wydarzenia dzieci i młodzież uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „Żywioły” , warsztatach optycznych oraz pokazie naukowym pod tytułem „Rusz się!” odkrywającym tajniki anatomii człowieka oraz warsztacie z gry na bum-bum rurkach.

Każdy wykład i pokaz realizowali zaproszeni przez Bibliotekę – współpracownicy Centrum Nauki Kopernik, Heweliusze Nauki oraz wykładowcy mogący się poszczycić ogromnym doświadczeniem i zaangażowaniem w pracy edukacyjnej w grupach pokazowych i grupach naukowych.

W pierwszym semestrze można było wziąć udział w kreatywnych warsztatach zorganizowanych przez stowarzyszenie „Stospotkań” i uczestniczyć w projektach dedykowanych naszemu miastu takich jak: „Alfabet milanowskich willi”, „Historia willi Banczewianka oraz „Milanówek w liczbach”. Już w listopadzie 2018 roku rusza druga odsłona projektu badawczego pod tytułem – „Człowiek”.

Każdy młody student otrzymuje indeks, w którym wykładowcy oraz prowadzący warsztaty wpisują zaliczenia.

A oto co młodzi studenci mówią o Akademii Talentów:                                                                                              

Ania:” Najfajniejsze były duuuuuuże i strzępiaste drzewa. To były fraktale i robiliśmy je z Panem Pawłem. Potem, Pan Lucjan pokazał nam jak można zrobić przezroczystą coca-colę i ogromniastą pianę!”.

Mikołaj: Na akademię chodzę z dwoma kolegami ze szkoły; z Kubą i Jankiem. Kiedy dostaliśmy takie specjalne okulary to wszystko oglądaliśmy w trójwymiarze. Dowiedzieliśmy się też jak zrobić tęczę i robiliśmy ją sami w domu.

Janek: Byłem na pikniku i grałem na bum-bum rurkach. Zrobiliśmy taką wielką orkiestrę i dowiedziałem się, że dźwięk to fala. Było extra!