• Tydzień Bibliotek 2018 - podsumowanie

  Zakończył się Tydzień Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku, który trwał od 7 do 15 maja 2018r.

  W tym roku odbywał się on  pod hasłem (DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA. Jest ono nawiązaniem do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdego dnia nasi czytelnicy mogli korzystać z wielu atrakcji, które przygotowali dla nich pracownicy biblioteki oraz dyrekcja.

       W dwóch konkursach, w których wyłonieni zostali laureaci, nagrodziliśmy w sumie 11 osób w tym dwa wyróżnienia.  W konkursie Facebookowym nagrodzeni zostali:  Michał Starzyński, Małgorzata Jantar, Ewa Kornacka, Milena Człowiek oraz Magdalena Jędrzejczak. Na konkurs plastyczny złożono prawie 90 prac. Wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach. W kategorii 6-12 lat nagrody otrzymali: I miejsce Tosia Dorocińska, II miejsce Anna Mądra, III miejsce Maja Biedrzycka. W kategorii dla dorosłych wyłoniono tylko I miejsce, które to otrzymał Pan Witold Mańkowski. Wyróżnienia otrzymali: Paweł Pilich oraz Julia Grzywacz.

       Czytelnicy Naszej biblioteki mogli również zapoznać się z techniką introligatorską, a przy okazji stworzyli swoje notesy od podstaw. Dowiedzieli się jak powstaje książka oraz jaka jest jej historia a także co to jest prasa drukarska. 

       10 maja odbyło się spotkanie autorskie z Panem Zbigniewem Bujakiem, autorem książki „Konstytucja starsza niż myślisz, czyli o tym, co z historycznego dorobku państwa polskiego znajdziemy w naszej Konstytucji", które poprowadziła nasza czytelniczka oraz mieszkanka Milanówka prof. dr hab. Jolanta Itrich-Drabarek. W trakcie spotkania uczestnicy najpierw wysłuchali rozmowy autora i prowadzącej po czym rozpoczęła się trwająca ponad godzinę dyskusja, która to zakończyła się podpisywaniem książek zakupionych przez naszych czytelników od autora.

       W piątkowy wieczór zaprosiliśmy naszych czytelników do kina w bibliotece, gdzie przy popcornie oraz coli obejrzeli pasjonujący film na podstawie powieści Molly Bloom o „pokerowej księżniczce”. Jest to prawdziwa historia byłej narciarki, która po nieszczęśliwym wypadku musiała kompletnie zmienić swoje życie. Film został nominowany do nagród Akademii Filmowej w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. W rolach głównych zobaczyliśmy Jessicę Chastain i Kevina Costnera.

       Dla tych którzy mają w domu za dużo lub za mało książek zorganizowaliśmy kiermasz. Mieszkańcy Milanówka mogli pozbyć się przeczytanych już książek, wymienić się z innymi czytelnikami a także kupić i sprzedać swoje zbiory. Biblioteka również wystawiła się ze swoim stoiskiem zachęcając do wolności czytania przy okazji promując bookcrossing.

       14 maja nagrodziliśmy najaktywniejszych czytelników roku 2017 oraz osoby, które bezinteresownie wspierały naszą bibliotekę. Nagrodzeni zostali w różnych kategoriach wiekowych. A oto nazwiska zwycięzców: Bernard Cieślikowski, Paweł Pilich, Milena Dziewięcka, Żaneta Traczyk, Katarzyna Zdanowska, Zbigniew Siekierski, Małgorzata Leonowicz.

       Największym zainteresowaniem cieszył się jednak ostatni dzień Tygodnia Bibliotek, w którym to Miejska Biblioteka w Milanówku starała się pobić Rekord Guinnessa na najdłuższą zakładkę do książki. Było dużo zabawy i śmiechu. Najmłodsi czytelnicy dopisali w malowaniu, a pomagali im rodzice, którzy wspierali swoje pociechy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał kawałek tortu oraz dostał pamiątkową zakładkę z sową długości 40 centymetrów.

       Dziękujemy wszystkim naszym czytelnikom za zaufanie i budowanie wspaniałej atmosfery podczas Tygodnia Bibliotek. Trzymajcie kciuki aby nasza zakładka mająca 100 metrów długości i pomalowana przez czytelników biblioteki została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Zapraszamy do regularnego zaglądania na stronę internetową biblioteki oraz facebooka, gdzie można się dowiedzieć na bieżąco o wszystkich organizowanych przez nas imprezach.

  Pozdrawiamy

  Zespół oraz dyrekcja biblioteki