• Dzień Bezpiecznego Internetu 2018

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

DBI obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem DBI 2011 jest Fundacja Orange. Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w Sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.

Miejska Biblioteka Publiczna w Milanówku włączyła się do akcji Dnia Bezpiecznego Internetu obchodzonego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. 6 lutego w bibliotece zorganizowaliśmy spotkanie dzieci z klasy 4 Szkoły Podstawowej nr 3 oraz klas 4 i 5 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Milanówku na temat hejtu w Internecie.

Koordynatorka akcji w trakcie spotkania opracowała z dziećmi kodeks zasad antyhejtowych oraz zwróciła uwagę na bezpieczeństwo i odpowiedzialność za swoje działania w sieci. Uczestnicy nauczyli się, że hejt i mowa nienawiści w sieci niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla neutralnych odbiorców, czyli świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w internecie. W kwestii obrażania w internecie kluczową kwestią jest rozważne reagowanie na to zjawisko. Reagować powinni wszyscy, zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu.

Dzieci obejrzały przygotowaną specjalnie na tę okazję prezentację multimedialną przedstawiającą w prosty sposób trudne zagadnienie hejtu. Uczestnicy wykonywali w grupach prace dotyczące ich wyobrażeń na temat filmu który obejrzeli w trakcie zajęć.

Nasze zajęcia miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jeżeli padnie się ofiarą hejtu – dobrze jest poszukać wsparcia u osoby dorosłej – może to być rodzic, szkolny pedagog albo konsultant telefonu zaufania 116 111.

Podsumowaniem zajęć była ewaluacja w postaci ankiety na temat poruszanych problemów.